طرز تهیه شیر سویا

طرز تهیه شیر سویا
طرز تهیه شیر سویا

طرز تهیه شیر سویا

 

شیر سویا یکی از انواع شیرهای سالم خوشمزه گیاهی است که می تواند یه گزینه مناسب برای گیاهخواران باشد، برای مشاهده این آموزش در ادامه با مجله آیلا همراه باشید.

 

مواد لازم

لوبیای سویا 2 پیمانه

 

دستور تهیه شیر سویا

مرحله اول

برای تهیه شیر سویا خانگی ابتدا لوبیای سویا را داخل یک ظرف مناسب می ریزیم و تا چند بند انگشت بالاتر از لوبیاها آب اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۵ ساعت خیس بخورند. در این مدت ۳ مرتبه آب درون ظرف را عوض می کنیم.

مرحله دوم

پس از اینکه لوبیاها به خوبی خیست خوردند، آنها را با دست به هم می سابیم تا پوست اضافی شان جدا شود. پس از اینکه پوست لوبیاها را جدا کردیم، آنها را داخل آسیاب یا مخلوط کن می ریزیم و میکس می کنیم تا مایعی زبر به دست بیاید.

مرحله سوم

حالا ۶ پیمانه آب داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید، سپس لوبیاهای آسیاب شده را به آب در حال جوش اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۲۰ دقیقه با هم بجوشند.

مرحله چهارم

حالا روی درب یک قابلمه بزرگ یک آبکش قرار می دهیم و درون آبکش یک پارچه نخی تمیز می اندازیم، بعد مخلوط آب و لوبیای آسیاب شده را پس از ۲۰ دقیقه جوشیدن درون آبکش می ریزیم و آبکش را مثل گهواره تکان می دهیم.

مرحله پنجم

به این صورت شیر موجود در آبکش خارج می شود و درون قابلمه جمع می شود. درپایان کمی زمان می دهیم تا شیر سویای موجود در آبکش به طور کامل خارج شود، سپس تفاله های سویا درون پارچه را با دست فشار می دهیم.

مرحله ششم

فشار دادن تفاله های سویا باعث می شود که شیر سویا به طور کامل گرفته شود. از تفاله های سویا می توانیم برای تهیه انواع غذا استفاده کنیم. در آخر شیر سویا را کنار می گذاریم تا خنک شود، حالا در ظرف دربسته در یخچال نگهداری می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید