قواعد ماساژ نوزادان | Grekovs 1530958179 98327 آیلامارکت
قواعد ماساژ نوزادان

قواعد ماساژ نوزادان

ماساژ کودک باعث ایجاد آرامش و هوشیاری او می‌شود. ماساژ نوزاد و کودک، زیباترین راه شناخت احساسات و واکنش‌ها و ایجاد آرامش و اطمینان خاطر نوزاد است. ترشح ترکیبات شیمیایی در بدن مانند کورتیزول تحت تأثیر فشار عصبی افزایش می‌یابند، لذا در کودکان برای جلوگیری از این مشکل، انجام ماساژ روزانه این هورمون را به پائین ترین حد ممکن رسانده و به حفظ آرامش کودک کمک می‌کند.۱۰ دقیقه ماساژ ۲ تا ۳ بار در هفته، به اعتمادسازی بین والد و کودک، جلوگیری از بیماری‌ها و ارتباط برقرار کردن بین آنها کمک می‌کند.با توجه به نبودن قانونی خاص برای ماساژ کودک، بهترین زمان برای انجام این کار زمان بیداری و با نشاطی کودک است. ماساژ باید از روش‌های مختلفی مانند ماساژ جلوی بدن شامل دست‌ها و پاها، سینه، شکم، ساق پا، ران و ماساژ پشت بدن، پشت پاها و ماساژ سر و صورت انجام بگیرد. ماساژ مستمر کودک، عضلات و مفاصل نوزاد را محکم، بیماری‌های رایج کودکان را بهبود، در مورد درآوردن دندان کودک و در کودکانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند مانند کودکان دچار سندرم داون، ضایعه اعصاب حسی فلج مغزی و نوزادان نارس مفید و مؤثر است. انجام ماساژ وزن بچه را زیاد، با ماساژ ناحیه شکم از یبوست کودک جلوگیری، به حفظ حالت‌های فیزیکی، هوشیاری، نشان دادن احساسات و ایجاد ارتباط بهتر کودکان کمک می‌کند.

اگر مایلید برای ماساژ از روغن استفاده کنید بهتر است روغن‌های مناسب ماساژ را انتخاب و قبل از ماساژ دست را به روغن آغشته و نرم کنید. روغن ماساژ موستلا برای این کار توصیه می‌شود. وقتی بخش اصلی ماساژ را بر جلو، پشت و سر و صورت انجام دادید. در این زمان ماهیچه‌های کودک گرم شده و آرامش پیدا کرده بنابراین می‌توانید اعضای بدنش را بکشید و مفاصل را به آرامی حرکت دهید. این کشش‌ها به انعطاف بدن کودک شما کمک می‌کند. برای این بخش از کار روزمره‌تان، کودک را به پشت بخوابانید. به گونه‌ای که پاهایش به طرف شما باشد. بیشتر کودکان از کشیده شدن اعضای بدنشان، خصوصاً وقتی با سرو صداهای خنده‌آور همراه باشد لذت می‌برند.

کشش پاها

هر یک از مچ‌های پای کودکتان را، با یک دست بگیرید. آنگاه ساق‌ها را روی هم قرار دهید سپس با یک دست خود، ساق‌ها و زانوها را به طرف شکم جمع کنید. به طوری که انگشتان پا نزدیک کشاله ران قرار گیرند. با حرکاتی آرام روی پاها فشار بیاورید و آنها را به طرف شکم برانید. بعد از چند حرکت آرام جای پاها را عوض کنید و این کار را چند بار تکرار کنید.

کشش دست‌ها

پشت مچ دست‌های کودک را با انگشتانتان بگیرید و شست‌هایتان را در کف دست‌ها و یا روی مچ او قرار دهید دست‌های او را به طرفین، به موازات شانه و با زاویه قائمه نسبت به بدن به آرامی بکشید، تا صاف شوند. چند لحظه آنها را در این حالت نگه دارید. سپس حرکت شماره ۲ را انجام دهید.

چرخش دست‌ها به طرف پایین

بدون تغییر حالت بازو، ساعدها را در فضا بالا بیاورید تا مچ‌های هر دو دست بالای آرنج‌ها قرار گیرد. سپس آنها را به طرف خودتان پایین بیاورید. ساعدها باید به موازات بدن قرار گیرد و کف دست باید روی حوله  باشد. مراحل ۳ و ۴ را چندین بار تکرار کنید. ماساژ مستمر کودک، عضلات و مفاصل نوزاد را محکم، بیماری‌های رایج کودکان را بهبود، در مورد درآوردن دندان کودک و در کودکانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند مانند کودکان دچار سندرم داون، ضایعه اعصاب حسی فلج مغزی و نوزادان نارس مفید و مؤثر است.

چرخاندن دست‌ها به طرف بالا

دست‌ها را به بیرون و طرفین، همان‌طور که در مرحله اول انجام دادید بکشید. درحالی‌که بازوها را در این حالت نگه داشته‌اید، دست‌ها را به طرف سر ببرید تا از آرنج خم شوند. ساعدها و بازوها نسب به هم باید زاویه قائمه داشته باشند. در طول ماساژ، دست‌ها باید روی حوله قرار گیرند.

پیچ و تاب دادن به دست و پا همراه باهم

پای راست را نزدیک کشاله ران سمت چپ بیاورید، به صورتی که پاشنه پا نزدیک کشاله راست قرار گیرد. دست چپ را نیز به طرف کشاله ران سمت راست درست در بالای ران بیاورید. از خم بودن زانو باید مطمئن شوید کودک را چند لحظه در این حالت نگه دارید و سپس مرحله سوم را انجام دهید.

کشش دست و پا به ترتیب

کشش اعضای بدن: مچ دست چپ کودک را در دست راستتان نگه دارید و مچ پای راستش را در دست چپتان. هم دست و هم پا را به آرامی و با زاویه‌ای اندک نسبت به هم بکشید تا دست‌ها و پاها نسبت به بدن یک خط مورب را تشکیل دهند. در این حالت چند ثانیه دست‌ها و پاها را نگه دارید. سپس مرحله دوم را انجام دهید. ارتباط چشمی بین شما و کودکتان، شما را در رشد عزت نفس او سهیم می‌کند. پس تا آنجا که امکان دارد این ارتباط را تقویت کنید (در طول ماساژ فرصت‌های بسیاری برای ایجاد ارتباط به وجود خواهد آمد).

تا کردن دست و پا

دست چپ کودکتان را مستقیم به طرف کشاله ران سمت چپ، پایین بیاورید. پای راست او را نیز به صورتی که پاشنه پا رو به بالا باشد به طرف شانه چپ ببرید. اگر پای کودکتان به شانه نمی‌رسد. با زور این کار را انجام ندهید. ولی تا آنجا که کودک احساس راحتی می‌کند. آن را به شانه نزدیک کنید. مراحل ۱ تا ۴ را با دست و پای طرف چپ تکرار کنید و بعد همین کار را دو بار بر روی دست و پای مقابل نیز انجام دهید.

اتمام حرکات ماساژ

ماساژ چرخش، با تمام کف دست، در طول بدن: دست راستتان را روی شانه راست کودکتان قرار دهید با استفاده از تمام کف دست، به طور مورب، قفسه سینه و شکم را تا کشاله ران چپ ماساژ دهید در حالی که انگشتانتان زیر پای اوست و شستتان روی پایش قرار دارد این حرکت را به طرف پایین تا مچ پای چپ ادامه دهید. قبل از اتمام این مرحله دست چپتان را روی شانه چپ کودکتان قرار دهید. این حرکت را به طور مورب تا انگشتان پای راست. و در جهت عکس تکرار کنید. این کار را دو بار انجام دهید. از حرکت‌های جارویی محکم استفاده کنید تا دست‌هایتان تمام مدت با بدن کودکتان تماس داشته باشد.

به حرف‌های کودکتان توجه کنید و نسبت به او واکنش نشان دهید (اگر می‌خندد به او لبخند بزنید. اگر می‌گرید، او را بلند کنید تا آرام شود).

اشتراک گذاری