طرز تهیه شربت خاکشیر

طرز تهیه شربت خاکشیر
طرز تهیه شربت خاکشیر

 

طرز تهیه شربت خاکشیر

شربت خاکشیر یکی از انواع شربت های بسیار محبوب وخاص در میان ایرانیان است که بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاهده این آموزش در ادامه با سایت مجله آیلا همراه باشید.

 

مواد لازم

مواد زیر برای 6 نفر است. شما نسبت به تعداد نفرات خودتان مواد را آماده کنید.
آب خنک: 6 لیوان
گلاب: 2 قاشق غذاخوری
شکر: یک لیوان
خاکشیر: نصف لیوان

دستور تهیه شربت خاکشیر

مرحله اول

برای تهیه شربت خاکشیر خانگی ابتدا تا سطح روی دانه های خاکشیر آب به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا ۵ الی ۱۰ دقیقه بماند و بعد خاکشیر را از صافی رد می کنیم و با آب آن ها را می شوییم و داخل پارچ می ریزیم و آب خنک را به آنها اضافه می کنیم.

مرحله دوم

سپس شکر را کم کم به آن اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا کاملا در آب حل شود ویکدست شوند و سپس گلاب را به آن اضافه می کنیم و خوب شربت را با قاشق هم می زنیم و در لیوان می ریزیم و چند تکه یخ به آن اضافه می کنیم و سرو میکنیم.

 

مرحله سوم

روش درست کردن شربت خاکشیر مجلسی به این صورت است که از مقدار آب ۲ الی ۳ لیوان آن را داخل قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم و شکر را کم کم به آن اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا کاملا در آب حل شود و چیزی از شکر باقی نماند.

مرحله چهارم

در این مرحله پس از اینکه شکر حل شد اجازه می دهیم تا آب به جوش بیاید و شربت به قوام خود برسد. زمانیکه شربت کمی غلیظت خود را به دست آورد گلاب را به آن اضافه می کنیم و ۵ دقیقه بعد خاکشیر شسته شده را به مواد اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

اگر تمایل داشتید ۱ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده نیز به آن اضافه کنید چون ظاهر زیباتری و به شربت می دهد، سپس حرارت را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا شربت خنک شود.سپس در شیشه ای می ریزیم و هر زمان خواستیم شربت خاکشیر آماده داریم و میتوانیم سرو کنید.

مرحله ششم

برای مصرف شربت هم ۲ قاشق غذاخوری از شربت را داخل لیوان می ریزیم و روی آن آب خنک می ریزیم و چند تکه یخ نیز می توانید اضافه کنید و یک قاشق داخل شربت می گذاریم تا مهمان خودش شربت را مخلوط کند.نوش جان

نکات شربت خاکشیر

شربت خاکشیر زعفرانی

اگر می خواهید شربت خاکشیر را با زعفران درست کنید کافیست برای مقدار مواد بالا یک قاشق غذاخوری زعفران دم کرده اضافه کنید و زمانی که حرارت زیر شربت را خاموش کردید به شربت اضافه کنید. این کار علاوه بر اینکه به کیفیت عطر و طعم شربت شما می افزاید، باعث می شود که از فواید زعفران نیز بهره مند شوید.

شربت خاکشیر با تخمه شربتی

اگر می خواهید شربت مجلسی تر و زیباتری داشته باشید توصیه می شود که مقدار کمی تخم شربتی هم برای شربت خود استفاده کنید. تخم شربتی را بخیسانید تا به حالت ژله در آید. سپس در هنگام سرو شربت کمی تخم شربتی به لیوان ها اضافه کنید. این کار علاوه بر بهره مندی از خواص تخم شربتی ، باعث زیباتر شدن شربت شما می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید