طرز تهیه شربت گلاب

طرز تهیه شربت گلاب
طرز تهیه شربت گلاب

طرز تهیه شربت گلاب

 

شربت گلاب یکی از انواع شربت های خوشمزه و سنتی ایرانی است که برای رفع عطش روزهای گرم تابستان بسیار مناسب است، برای مشاهده این آموزش در ادامه با مجله آیلا همراه باشید.

مواد لازم

گلاب :یک پیمانه
زعفران آسیاب شده :1 و 1/2 قاشق چایخوری 
هل سفید :5 عدد
شکر :یک پیمانه سر خالی
آب :دو لیتر

 

دستور تهیه شربت گلاب

مرحله اول

اول آب را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا سریعتر به جوش بیاید، بعد از اینکه آب به جوش آمد حرارت زیر قابلمه را خاموش می کنیم و زعفران آسیاب شده را به قابلمه و محتوای آن اضافه می کنیم.

مرحله دوم

با یک قاشق مناسب زعفران را به خوبی مخلوط می کنیم تا با آب کاملا یکدست و حل شود. حالا درب قابلمه را می گذاریم و به مدت ۲۰ دقیقه صبر می کنیم تا زعفران دم بکشد و رنگ دهد. در ادامه شکر و گلاب را  به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله سوم

شعله زیر قابلمه را به صورت کاملا ملایم  و کم روشن می کنیم و شربت را مدام هم می زنیم تا شکر به طور کامل حل شود. پس از اینکه شکر حل شد، حرارت زیر قابلمه را بیشتر می کنیم تا شربت به دمای جوش برسد.

مرحله چهارم

سپس کمی باید صبر کنیم تا شربت به قوام کافی برسد، حدود ۷ تا ۱۲ دقیقه زمان نیاز است تا شربت به غلظت مناسب خودش برسد. زمانی که شربت در حال جوشیدن هست حتما کف های روی شربت را با یک قاشق می گیریم تا رنگ شربت در پایان کدر  و مات نشود.

مرحله پنجم

گرفتن کف های روی شربتمان باعث می شود که شربت ما خوشرنگ تر و شفاف تر به نظر برسد. پس از اینکه شربت به غلظت مناسبی رسید درب قابلمه را می گذاریم تا دیواره های قابلمه عرق کند، این کار باعث می شود که شربت ما شکرک نزند.

مرحله ششم

در پایان شربت را داخل یک ظرف شیشه ای درب دار می ریزیم و در یخچال نگهداری می کنیم. برای سرو این شربت به اندازه یک پنجم یا یک ششم لیوان را شربت و باقی لیوان را با آب سرد پر می کنیم و بعد از مخلوط کردن سرو می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید